Dohányzásról leszokás támogatása

A dohányzás a világ egyik legelterjedtebb egészségkárosító szokása, amely számos súlyos betegség, például szív- és érrendszeri betegségek, tüdőrák és más légzőszervi problémák kockázatát növeli. A dohányzásról való leszokás nemcsak a dohányos egyéni egészségére, hanem családjukra és a közösségre is kedvező hatással van. A hivatalos adatok szerint a dohányzás a legfontosabb megelőzhető kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Íme néhány fontos részlet:

Dohányzás és szívbetegségek összefüggése:

  • A dohányzás hozzájárul a szívkoszorúér-betegségek, a szívinfarktus és a stroke (agyi érkatasztrófa) kialakulásához.
  • A nikotin emeli a szívverést és a vérnyomást, míg a szén-monoxid csökkenti a vér oxigénszintjét, ami a szívizom számára oxigénhiányt okoz.

Statisztikai adatok:

  • A WHO (Egészségügyi Világszervezet) adatai szerint a világon évente több mint 8 millió ember halálát okozza a dohányzás, ebből körülbelül 1,2 millió halálesetet passzív dohányzás okoz.
  • A dohányosok körében a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása jelentősen magasabb, mint a nem dohányzók körében. Egyes tanulmányok szerint a dohányzók körében a szívbetegségek kockázata akár 2-, 4-szeresére is nőhet.

Dohányzásról való leszokás:

  • A dohányzásról való leszokás drámaian csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Például, a dohányzás abbahagyása után 1-2 évvel a szívbetegségek kockázata a nemdohányzók szintjére csökken.
  • A kutatások azt is kimutatják, hogy a passzív dohányzás is jelentős kockázati tényező, amely a nemdohányzók szív- és érrendszeri egészségét is veszélyezteti.

Dohányzásról való leszokást támogató program

A dohányzásról való leszokást támogató csoportos tanácsadás egy bizonyítottan hatékony leszokást támogató módszer, amely viselkedésterápiás elemekre épít. Középpontjában a dohányzás, mint komplex függőség áll, amely nem pusztán testi/élettani okok miatt alakul ki, hanem a különböző helyzetek, és meghatározott érzelmek kapcsán, mint pl. idegesség, öröm, unalom. A résztvevők ilyenkor egy közös cél, a teljes füstmentesség érdekében sorstársként működnek együtt szakmai vezetésünk mellett.

A program fő elemei:

  • Motiváció feltárása, azonosítása
  • A leszokás céldátumának kijelölése
  • A leszokás utáni támogatás, utánkövetés

A csoportos tanácsadás tematikája

A csoportos foglalkozáson való részvételt megelőz egy egyéni konzultáció. Az egyéni motivációs interjú, mely körülbelül 30 percet vesz igénybe, a személyes motiváltság felmérése mellett, annak vizsgálata, hogy az adott személy alkalmas-e a csoportos működésre, beilleszthető-e egy csoportba.
Ezt követően 2-2-2 alkalomban edukáció - a függőség hatásának és tüneteinek bemutatása - a leszokásra való felkészítés - a döntés - majd a döntésben való támogatás.
Az egyes csoportalkalmak 90-100 percesek, és heti rendszerességgel valósulnak meg. A csoportos forma előnye, hogy a társas támogatás segítheti a leszokást, a csoport tagjai egymást is támogatják a tanácsadói támogatás mellett.

Időpont:
Heti rendszerességgel, alkalmanként 1,5 óra, összesen 6 alkalom.
Helyszín:
Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet
Díjazás:
Tb alapon, ingyenesen igénybe vehető
Jelentkezés: FOLYAMATOS
felnottpszichologia@gokvi.hu
Kuch Gabriella: +36 30 071 1115 (hétfőtől - péntekig 8:00-14:00 óráig)


Miért érdemes belevágni?

  • Élettartam megnövekedése
  • Kockázatcsökkentés (A dohányzás elhagyásával a szív és érrendszeri betegségek, valamint számos további betegség, mint pl. agyvérzés, tüdőrák rizikója csökken)
  • Állapotromlás lassítása
  • Javuló alvásminőség és közérzet
  • Jobb fizikai terhelhetőség
  • Felszabadult légzés

A dohányzás és a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolat világosan demonstrálja, hogy a dohányzási szokások megváltoztatása és a dohányzás visszaszorítása kulcsfontosságú a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
Tegyen a saját és szerettei egészsége érdekében - Lépjen most a változtatás útjára!